BLOG 1.8.2017 PŘESTĚHOVÁN NA: ABITOFJITT.BLOGSPOT.COM !

Článek s důvody a vysvětlením najdete ZDE.

Ubuntu - sluchátkový problém :o)

9. února 2012 v 8:38 | Jíťa |  IT & Tech
Dobré ráno všem!

Jak možná někteří víte, (velká) část mého počítačového bytí se odehrává na systému Linux Ubuntu, momentálně na 10.10 Maveric Meercat. Jasně, jasně, já vim, je to poněkud staršího data vydání, ale mně to prozatím stačí, počkám si na jaro na 12.04 a přejdu na Unity (do kterého se mně teda moc nechce).
No, ale zpět k náplni článku. Ti z vás, kteří Linuxy taky máte a používáte je, se možná trápíte stejnou věcí jako já: zvuk jde v pohodě na interní repráky notebooku, ale do sluchátek se nedostane, nebo naopak hrajou jak repráky tak sluchátka zároveň. Mám pro vás ale dobrou zprávu, jde to opravit a ani to není tak strašně těžký. :-)

Takže. Začněte tím, že spustíte TERMINÁL. Pokud jste to ještě nikdy nedělali, nebojte se, terminál nekouše. :) Nachází se v: Aplikace -> Příslušenství -> Terminál. To, co se vám tam zobrazí, vás nemusí nijak zajímat, ale jen tak mezi náma: říká se tomu prompt a dají se s tím dělat zajímavé věci.
Nyní tam naťukejte: aplay -l a odentrujte, tak se dá totiž zjistit, jakou zvukovou kartu vlastně máte, což bude potřebná znalost pro další postup.

Já na svém PC vidím, že mám zvukovku Conexant. Tak, můžeme pokračovat.

Otevřete složku POČÍTAČ (cesta: Místa -> Počítač). Na levé straně by se vám měl zobrazit takový panel s nabídkou různých míst na vašem PC:


Vlezte do složky SYSTÉM SOUBORŮ (jak je označeno na obrázku) a dejte se následující cestou: usr -> share -> doc -> alsa-base -> driver.
Tady najděte balík HD-Audio-Models.txt.gz a otevřete ho. Nachází se tam jeden soubor pojmenovaný stejně jako složka. Ten otevřete. Měl by vypadat nějak následovně:


Jako nadpisy jsou uvedeny zvukové karty. A protože my už víme, jakou zvukovku vlastníme, pokusíme se ji v tomhle seznamu najít.
Můj Conexant se tam vyskytuje ve víc verzích, důležitá je ale i značka a model notebooku. A protože mám Lenovo Ideapad, tak moje kroky v tomto souboru vedly na to zvýrazněné nísto:


Důležitý je levý sloupec dat, nalevo jsou jen modely PC. V mém případě stačilo si zapamatovat slovo ideapad.

Teď se vraťte do terminálu a napište do něj: sudo gedit etc/modprobe.d/alsa-base.conf
Terminál se vás zeptá na heslo - to je to samé heslo, které používáte při přihlašování do systému nebo při schvalování aktualizací. Nedejte se zmást tím, že se při psaní hesla nic nezobrazí, to je v pořádku, je to forma ochrany vaší bezpečnosti :-) A proč je po vás požadováno heslo? Inu, chystáte se lézt do systémových věcí a tam je potřeba se přihlásit jako root a mít tak možnost si se svými Linuxy dělat psí kusy :D


Pokud proběhne vše tak, jak má, měl by se vám otevřít soubor alsa-base.conf, který vypadá asi takto:


Sjeďte až úplně nakonec a připište options snd-hda-intel model=ideapad ... ten hda-intel je stejná věc jako při výpsiu zvukovky, tohle se nachází v té hranaté závorce (viz první obrázek). Pokud se vám tam zobrazuje něco jiného, přepište to stejným způsobem, jako já. Za rovnítko pak jde (v mém případě) slovo ideapad, které jsme zjistili pohledem do souboru HD-Audio-Models.
Potom už stačí uložit změny (Ctrl+S), restartovat a zkusit. Kdyby bylo cokoliv špatně, a zvuk třeba přestal jít úplně, nevěšte hlavu, stačí se vrátit do poslědně jmenovaného souboru a doplněný řádek vymazat a zase restartovat, vše se tak vrátí do původní podoby. Doporučuju si před přidané údaje vložit komentář - stačí napsat # a za něco jako MOJE ZMENA:


Doufám, že vám tenhle návod pomůže. Sama jsem Googlila hodně dlouho, než jsem přišla na alespoň trochu srozumitelný postup, který se sice vztahoval k verzi 8.04 a byl psaný poněkud podivně, ale nakonec se mně včera povedlo problém se sluchátky odstranit. Neručím vám ale za to, že vám tohle pomůže, každopádně jistá (no... spíš velká) šance tu je :o)

Mějte se krásně!
Vaše Jíťa :o)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lúthien Lúthien | Web | 12. února 2012 v 11:18 | Reagovat

Tak tohle je pro mě úplná španělská vesnice :D Vůbec nevím, o čem je řeč, ale nevadí.

2 Mr.Markii Mr.Markii | Web | 29. prosince 2015 v 11:10 | Reagovat

Zajímavé...
Já také většinu času trávím na Linuxu - Ubuntu, ale nic takového se mi nikdy nestalo. Musím to prozkoumat!

3 Jíťa Jíťa | Web | 29. prosince 2015 v 12:31 | Reagovat

[2]: Tenhle problém se týkal hlavně těch starších verzí Ubuntu, na novějších jsem už nic podobnýho nezaznamenala. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama