BLOG 1.8.2017 PŘESTĚHOVÁN NA: ABITOFJITT.BLOGSPOT.COM !

Článek s důvody a vysvětlením najdete ZDE.

Mobilní Inkarceron

11. března 2015 v 15:55 | Jíťa |  ...myšlenky...
Dovolte mi hned na začátku článku pár otázek: Co s sebou každý den nosíte? Bez čeho nevyjdete z domu? Bez čeho se cítíte, jako by vám upadla ruka? Není odpovědí na všechny tři otázky slovo "mobil"?
Vsadila bych se, že u většiny lidí tomu tak bude. A ta "vetšina" s sebou určitě nebude tahat jen tuhle jednu věcičku - připočítejte si k tomu tablety, notebooky, čtečky, poslední dobou i chytré hodinky a brýle... Zkrátka, našimi každodeními společníky a pasažéry našich kapes, baťohů či kabelek jsou tihle odisplayovaní a brutálně chytří společníci. Však taky proč ne, ono je fajn být k zastižení kdekoli a kdykoli, moct si přečíst zprávy v kdejaké hospodě, mít u sebe tuny knížek a přitom nevláčet tu šílenou váhu... Samé klady, že? :)Všimli jste si, jak rychle se nám podobná zařízení zabydlela u nás doma? A jak neradi je necháváme jen tak se povalovat? Pořád by na ně člověk tlapkal a koukal, což? :D Ale - proč jsme si je tak oblíbili, když před nějakými 10 roky byl samotný notebook sakra drahou záležitostí, a o tabletech a "chytrých" mobilech jsme si mohli nechat jen zdát? Myslím, že marketing sice sehrál obrovskou roli a přesvědčil nás, že bez těhle věcí se prostě neobejdeme, ale bude tu ještě minimálně jeden faktor. Naše vzrůstající nechuť se s ostatními bavit a čím dál větší potřeba opečovávat si svoji bublinu, ve které je všechno v pořádku a nikdo tam na nás nemůže.
Jen si to vezměte - dneska člověk nemusí chodit přes půl města do obchodu, stát frontu, zažít perné chvíle s výběrem a (třeba) dotěrným prodavačem, prát se o místo v šalině a ještě se bát, že mu po cestě někdo vybere tašku. Stačí jen pár kliků a zboží se nám za chvíli objeví přede dveřmi. Jak pohodlné a bezestresové. :) To samé ve škole - napíšete mail, že se vám něco nelíbí, nebo něco potřebujete, a ono se to vyřídí takříkajíc samo - to už musí být, aby vás někde chtěli osobně.

Jistě, z toho všeho plyne velká úspora času, který můžeme trávit jinak. Ale - upřímně - jak ho trávíme? Napíchnutí na internet a brouzdající po rádoby zábavných stránkách, koukající na upirátěný seriál nebo film, hrající nějaké přiblbé hry, ztraceni ve svém vlastním dokonalém virtuálním vězení - ale proč, kruci? To nemáme jiné zájmy, možnosti? Jít se projít? Vzít opravdovou knížku? Něco dobrýho si zkusit uvařit? Zaběhat si?
A co takhle sejít se s kamarády třeba u piva? Fajný nápad, jenže ono je to trochu těžký, když je v hospodě wifi a netrvá dlouho a všici zase civí do těch svých placek a předstírají zájem o okolí, i když vůbec neví (a ani je nezajímá), o čem zrovna kdo povídá. Dost smutné, přátelé. V hospodě se povídá, a ne surfuje.


Jo, sama jakožto tech-nadšenec a student IT vlastním tablet, mobil, noťas (a ještě jeden pracovní) a uvažuju o čtečce. Ale čím dál víc mi vadí, jak jsou na těhle věcech lidé takříkajíc závislí, a jak je upřednostňují před realitou. Co není na fejsbůku, to jako by neexistovalo, kdo nemá nejžhavější profilovku, ten se může jít zahrabat, když se nedostaneme na online mapy s navigací, jsme ztracení, protože s tou papírovou si nevíme rady, bez virtuální předpovědi počasí nevěříme tomu, jak je za oknem, nepamatujeme
si, kdy má maminka narozeniny, to nám má přece připomenout kalendář na mobilu. Nepřipadá vám to taky trochu trapný? Trochu jako degradace základních dovedností?

Není to ovšem jen o ignorování světa, ale taky o zdravotních potížích. Celý den na nás něco odněkud svítí, bliká, a dožaduje se pozornosti. A co chudáci očka? (Proto se taky poohlížím po čtečce, kterážto je k očím šetrnější jak tablet. Aneb hurá, zase jsem si dokázala najít čas na pravidelné čtení! :D) A co páteř, namáhaná dlouhým sezením u počítačů (a to nemluvě o takové prasárně jako ťukání do PC v posteli). A co takové karpální tunely v rukou? Možná jste o nich ještě neslyšeli (v tom případě nějaké info ZDE), ale je to parádně hnusné, když s nimi začnete mít problém. (To můžu jako člověk pracující na PC víc jak 10h denně potvrdit.)

Všechno má zkrátka svá pro a proti. A taky platí "dobrý sluha, špatný pán". Fakt.

Mno, toliko pro tuto chvíli k tomuto tématu. Snad jsem novou rubriku "...myšlenky..." neuvedla úplně nejhůř :D Nu a co vy, jak se vám žije s elektronickými příživníky? Neuděláte bez nich krok, a nebo na ně více méně kašlete a využíváte vy je a ne oni vás? Neváhejte se rozepsat, budu za vaše názory ráda :)

(obrázky postahovány z internetu)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Van Vendy Van Vendy | Web | 12. března 2015 v 0:03 | Reagovat

Pěkné zamyšlení! Líbily se mi ty tabule s nápisy, že wifi nevedou a ať si lidi povídají pěkně spolu. Koneckonců, v hospodě nebo v restauraci se to tak nějak předpokládá, jinka by každý mohl sedět doma na zadku a ťukat sms.
I když, chápu, že monžost surfovat po internetu i během dne je mnohem zábavnější než čučet z okna. A lákavější, internet má přece toooolik možností!
Jenže, čas od času sedět v autobuse a prostě jen čučet ven z okna, taky není k zahození. Jeden si u toho pěkně zamedituje, odpočne a oči si odpočnou stoprocentně.
Mně sežere počítač dost času, většinou hraním mahjongu (předtím to byl freecall a tak), ale aspoň ten mobil mám naštěstí ještě starý historický typ, kde není ani foťák, ani mp3, natož zabudovaná možnost internetu.
A co se týká navigací, nic proti nim, ale člověk by neměl zapomenout přemýšlet. A případně se umět zeptat, líná huba, hotový neštěstí.
S těmi narozeninami vlastní mámy, to je vážně smutný, že takovou věci si nedovedou lidi zapamatovat. Když nic jiného, tak narozeniny rodičů by se snad pamatovat daly. :-?
Občas přemýšlím, kdyby se stalo, že bych se octla ve špitále (znenadání) a exnul mi mobil, že vlastně neznám ani číslo bráchovi. Myslím tím, z hlavy... v mobilu je to uložené a je to pohodlné. Ale fakt, kdybych potřebovala zavolat a mobil zrovna selhal, jsem namydlená. :-?  :-?
Knihy a čtečky -čtečku ti doporučuji, je to fakt výborná alternativa. Ale kniha je a bude vždycky lepší. Já si čtečku beru na cestu do práce a z práce, doma čtu normálně z knížek. 8-)

2 Jíťa Jíťa | Web | 12. března 2015 v 8:59 | Reagovat

[1]: S těmi narozeninami jsem se to snažila trochu nadsadit ;) ale nedivila bych se, kdyby někdo takový existoval :D Sama mám s daty taky problém, ale ne, že bych si pár výročí nepamatovala, ale spíš proto, že obvykle nevím, kolikátého je, stačí mi povědomí o dnu v týdnu :D
Jojo, jen tak si sem tam civět na ubíhající krajinku je fajn :-)
Hm, moc jsem se nerozepsala o TV, to je taky ďábelská věcička... Mnozí u toho vydrží sedět celej den i když je venku krásně. Jako kdyby byly ty pořady důležitější jak čerstvý vzduch. Nemluvě o tom, že si za chvíli stejně nepamatujou, o čem to bylo :D
Taky bych ráda měla u sebe knížky fyzicky, ale jelikož jsem většinu času v Brně a to ještě ve škole nebo v práci, tak by mě moc nebavilo je s sebou tahat a bála bych se o ně. Takhle si kdekoli vybalím tablet a můžu si číst...
Čtečku bych ráda :D před 2 roky vyhrál nakupovací soutěž tablet, a nelituju toho, je to taková malá kancelář, nemusím s sebou tahat ntb a pořád vím, co se děje. I na čtení je fajn, ale jak celý den čučím do nějaký svítící obrazovky, tak bych večer uvítala trochu změnu... :-)

3 Van Vendy Van Vendy | Web | 12. března 2015 v 21:26 | Reagovat

[2]: JJ, tablet je dobrá vychytávka, ale čtečka je opravdu lepší, aspoň na oči určitě. A taky tolik nežere, čtečka ti vydrží o hodně dýl, na jedno nabití. :-)

4 Silwiniel Silwiniel | Web | 13. března 2015 v 17:50 | Reagovat

Já chytrý mobil nemám a netoužím po něm. V autobuse, u doktora, na úřadě - prostě kdykoli mám čas a čekám - čtu normální papírové knížky. Přítel ani fb nemá, já tam nejsem skoro vůbec aktivní. Naštěstí mám štěstí na lidi, kteří se mnou normální mluví, když se sejdeme a nekoukají do nějakých monitorů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama