BLOG 1.8.2017 PŘESTĚHOVÁN NA: ABITOFJITT.BLOGSPOT.COM !

Článek s důvody a vysvětlením najdete ZDE.

Vamos a España 1 - Blanes

28. října 2015 v 16:13 | Jíťa |  Španělsko 2015
Bylo mi asi třináct let, když jsme se s mou milou kamarádkou na gymplu bavily vymýšlením cest po světě. Ona mě chtěla vzít do Finska a já s ní chtěla procestovat celé pobřeží Španělska. Zamilovala jsem si tu zemi, i když jsem ji "znala" jen z obrázků a dokumentů, a toužila se na ni někdy podívat zblízka.
A bylo mi 23, když se z letiště Schwechat ve Vídni odlepilo letadlo společnosti Fly Niki se mnou a mým milým na palubě a svůj čumák obrátilo směrem na jihozápad, a přes Alpy a Středozemní moře si to v 10 km frčelo na El Prat, do Barcelony.

Alpy z letadla:

Jestli jsem se bála? O jéjé, jasně že jo :D Kromě malé vyhlídkové Cessny jsem předtím nikdy neletěla a tohle měla být moje nejadrenalinovější cesta. Jak to zvládneme na letišti? Kde najdem letadlo? Co když budu na kontrole pípat? Uááá... Nakonec všechno proběhlo v klidu - jak cesta z Brna do Vídně ve 2h ráno, tak i všechny kontroly a hledání. Pak stačilo jen počkat, až se otevře brána a mohli jsme vstoupit do letadla. Hm, čekala jsem trochu víc místa, ale sedačka byla pohodlná. Dostali jsme muffina a džus a kafe a za okny ubíhal alpský masiv - dokážete si představit lepší snídani? :D

Z Barcelony jsme se busem přesunuli do naší první destinace - městečka Blanes, ležícím na tom slavném dlouhatánském pobřeží Costa Brava. Narozdíl od jiných letovisek (třeba Lloret de Mar, Tossa de Mar atd.) mi Blanes přišlo poněkud klidnější, ne tak přeplněné a ne tak strašně moc turistické, což se mi líbilo. Na pobřeží to nebyl jen samý hotel - naopak, byly zde úplně obyčejné paneláčky, co měly dole obvykle nějakou restauraci nebo kavárnu - a v nich taky nebyli vidět jen turisté, ale hlavně hodně místních.V Blanes jsou 3 pláže (a kupa mrňavých). První má asi 2 km a od druhé (asi poloviční) ji odděluje skalnatý výběžek - La Palomera - odkud je hezký výhled na obě dvě pláže a hrad na kopci. Sem jsme chodívali večer (vlastně spíš v noci), když jsme se už vraceli z pozdně odpolední a večerní procházky a večeře na pokoj, a pokaždé jsme se tu rozloučili s uplynulým dnem. No a třetí pláž leží o hodný kousek dál na sever a je malá, a už ne tak udržovaná jako ty předchozí dvě - ovšem okolí stojí za to :)

La Palomera:

Co se takových těch čumících atrakcí týče - v Blanes najdete hrad San Joan, ležící na kopci nad městem. Nahoru je to docela makačka, hlavně samé schody :D Z hradu toho ovšem už moc nezbylo - vlastně jen obvodové zdi a jedna věž, na níž se třepetala notně odraná a třepetáním unavená vlajka :D Co ale přetrvalo dodnes a je to pořád krásné, je výhled na celé město, přístav a moře kolem. :)


Nu a také tu naleznete krásnou botanickou zahradu Jardí Botánic Marimurtra se spoustou palem, kaktusů, nejrůznějších kvítků, listí, s jezírky i úžasnými výhledy na okolní moře.


Hodně se mi líbila široká promenáda kolem druhé (kratší) pláže, která přecházela v park u přístavu. Po celé její délce se rozkládaly restaurační zahrádky, a večer a dlouho do noci to tam vesele žilo. A také tam je schovaný blaneský mravenec, na kterého si sice nesmíte vylézt, ale jeho výraz je neodolatelný :DBydleli jsme v cenově velice příjemném hostelu, který už toho sice dost zažil, ale pro dvě denní přespání dostačoval skvěle, a dokonce jsme dostali pokoj s vlastní koupelnou, což nám udělalo radost, i když jsme ji nejdřív nemohli najít: když se totiž otevřely vchodové dveře do pokoje, úplně překryly vstup do koupelny - tudíž jsme zmateně pobíhali po pokoji, koukali pod postele a do skříně, ale koupelna nikde :D
Jo, a proč dvojí přespání za den? Jednoduše, nejdřív spíte v noci (nebo se o to v tom vedru aspoň snažíte) a pak si jdete chrupnout mezi 13-cca 16h, kdy je venku takový pařák, že usmažíte vajíčka na vlastní ruce a nic lepšího než spaní v relativním chladnu a stínu se nedá dělat. :D


Blanes se mi moc líbilo. Sice v něm byla spousta života, ale v noci klid, na plážích nebyla hlava na hlavě a v moři parádní volno na plavání. Voda byla krásně teplá, byť se na dva dny dosti ochladila a byla "velmi osvěžující", jak jsme nenadálý stav vody nazvali :D

Snídani nám zajišťoval hostel (obvykle croissant a džus), k obědu jsme slupli müsli tyčku a veču řešili buď koupí housek, sýra a šunky (= veča za cca 5-6 éček pro dva lidi) a nebo jsme našli nějaký podnik se slušnými cenami a dali třeba rybku, paellu (= rýže, škeble, krevetky, kousek kuřecího a jiného masa a to celé v takové tmavé omáčce; směle doporučuju místní restauracii Berlin, kde ji uměli skvěle!), salát... a na zapití samosebou sangrii (pěkně vychlazenou a s ovocem). :-) Taktéž jsme v Blanes objevili prodejnu mraženého jogurtu! Dostanete kelímek se ztuhlým jogurtem a na něj si můžete nacpat cokoli, co vás napadne - ovoce, oříšky, cukrovinky... a pak už se jen oblizujete za ušima :D Takto to vypadalo:


Tož toliko k naší první španělské destinaci (více fotek ještě přide :D), v příštím článku se podíváme do Tossy de Mar :)


OSTATNÍ ČLÁNKY O ŠPANĚLSKU 2015:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Caddy Caddy | Web | 28. října 2015 v 17:16 | Reagovat

Ty jo! Umíš skvěle vyprávět! A děkuju i za různá doporučení a rady - určitě bych se tam chtěla podívat a tohle se vždycky hodí :-)

2 Van Vendy Van Vendy | Web | 29. října 2015 v 22:49 | Reagovat

Moc pěkné zážitky i vzpomínky. Ten mravenec se mi líbil, taky bych ho fotila, a klidnější pláže jsou spíš plus než mínus. Motat se mezi stovkami lidí je dost otravné a taky zaplavat si v moři, když je kolem kdekdo, je docela těžké. Měli jste pěkný výlet, i šťastný let. :-)

3 Jíťa Jíťa | Web | 29. října 2015 v 23:33 | Reagovat

[2]: Přecpanýho moře jsme se báli... ale dopadlo to nad očekávání skvěle :) víc lidí se ve výsledku slunilo než plavalo :D
Jojo, dovolená to byla krásná, však počkej na další fotky a vyprávění, ještě toho hodně přijde! :D

4 Silwiniel Silwiniel | Web | 2. listopadu 2015 v 8:22 | Reagovat

Vzpomínám na to, kdy jsem poprvé (a zatím jedinkrát) letěla letadlem, bylo to nádherné. Ten výhled na Alpy musel být úžasný! Já bych se chtěla podívat spíš do Irska ( i když jsem tam už chvíli byla), Anglie nebo z těch teplých krajin do Řecka, ale Španělsko taky nezní špatně.

5 Jíťa Jíťa | Web | 2. listopadu 2015 v 11:25 | Reagovat

[4]: Výhled byl skvělý! A stejně se mi nejvíc líbil začátek, když mě to zatlačilo do sedačky :D
To mi povídej, po Anglii/Irsku se mi moooc stýská... Ale letos jsme se chtěli jet trochu ohřát a nachytat slunko :) možná příští rok, kdoví.. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama