BLOG 1.8.2017 PŘESTĚHOVÁN NA: ABITOFJITT.BLOGSPOT.COM !

Článek s důvody a vysvětlením najdete ZDE.

Nejlepší dárek

1. prosince 2015 v 15:44 | Jíťa |  ...myšlenky...
S blížícími vánočními svátky vzrůstá nejen těšení se na volné dny, pohádky a hory cukroví, ale taky shon - a to jak doma (úklid, pečení, vaření...) tak ve
nku. Obchody praskají ve švech, všude vyřvávají koledy, a městem se valí plno lidí. Jasně, kdo by nechtěl svým rodičům, dětem, kamarádům a dalším spřáteleným duším dát něco hezkýho pod stromeček. Jenže,
mnoho z těch lidí pobíhajících mezi obchody někdy napadlo: "Když já nevím, co mu/jí dát..." Nojo, ale co teď?

Jako snad každé malé děcko, i já jsem si Vánoce oblíbila, protože jsem vždycky něco dostala, doma to vonělo jehličím, smůlou, rybkou a cukrovím, koukala jsem se na pohádky, hrála si… A jak jsem tak pomalu rostla, začal se měnit i můj názor na pojetí těchto svátků.
Nelíbí se mi předvánoční šílenství v obchodech (proč každý rok začíná dřív a dřív?!). Přijde mi jako blbost, že se někdo dokáže kvůli dárkům zadlužit. Proč doma opřekot píct dvacet druhů cukroví a mordovat tři kapry? Myslím, že pro samé přípravy na Vánoce se na ně zapomínáme opravdu těšit a skutečně se vánočně naladit, protože se jimi unavíme ještě dřív, než přijdou. Ale takové to přeci nemá být, ne?


S dárky je to podobné. Můžete si hlavu utrhnout, a ne a ne něco kloudnýho vymyslet. A nebo - když už vás osvítí - to "něco" nikde nemůžete najít. Ale - opravdu jsou Vánoce tak moc o dárcích? Jo, je to tradice, že si lidi na Vánoce něco dají. Jen - musíme u obdarovávání být striktně materialističtí? Neříkám, ponožky mi udělají radost, ne že ne :D Ale řekla bych, že pro druhého je větším dárkem třeba společně strávený čas, popovídání u čaje či vínka, procházka, zahrání si hry, návštěva nebo něco vlastnoručně udělaného/upečeného (třeba kalendář z vlastních fotek nebo CDčko s muzikou z mládí), než nějaká blbost v krabičce. Vždyť co je cennější, než náš čas? Co lepšího chcete jinému dát, než chvilku vašeho života, kterou s ním prožijete? :) Neříkejte, že nestíháte a že "nemáte čas" - každý máme dny stejně dlouhé a je jen na nás, jak si je rozvrhneme a prožijeme ;)

Dneska už na Vánoce koukám jinak. Hlavně toužím po klidu - po volnu totiž vždycky následuje zkouškový, takže se učím :D A kromě toho se těším na procházky ve sněhu, svařák, i na tu zmiňovanou vůni a pohádky. A taky, že něco upeču - ne cukroví, ale třeba buchtu nebo muffiny :) Doma budou hrát koledy a Enya, blikat svíčka, na stromek dáme pár bambulek… A třeba se potkám s někým, koho jsem dlouho neviděla. :)

Jo, a taky se těším na ty ponožky :D

Vaše Jíťa :)


P.S.: A ještě jsem zapomněla na zrcadlovku a tričko s Kennym! :D

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Van Vendy Van Vendy | Web | 1. prosince 2015 v 17:06 | Reagovat

Docela dobrý nápad je i, nazdobit stromeček už pár dní před vánoci. Třeba nedokončeně (dozdobit až na štědrý den). V tom dnešním kalupu totiž člověk nemá ani čas si to vychutnat.
Pár věcí se dá opravdu zjednodušit, pokud jsou na to peníze. Uklidit pořádně třeba začátkem prosince (vyházet skříně a skříňky je možná trochu razantní, ale zase ta čistota má taky něco do sebe), stejně tak se dají hned druhý týden v prosinci upéct základní cukroví. Nebo, když jsou peníze, cukroví si rovnou objednat - ušetří se spousta času a nervů a dá se jiným vydělat.
A raději se bavit procházením mezi tím vánočním šílenstvím, než být strřena do jednoho proudu.
Asi bych udělala jedno - s vánočními dárky bych začala už v září. Zní to možná blbě, ale vybírat dárek, případně už objednávat - nebo vytvářet, to chce fakt víc času, aby se něco neuspěchalo a všechno pěkně vyladilo.
Co se týká dárků, hodně frčí právě ty fotokalendáře rodinné, nebo fotoknihy, nebo fotoobrazy. Je fakt, že tohle jsou dárky opravdu osobní! :-)
I když ponožky určitě neurazí. Nohy v teple, to není vůbec marný. ;-)  :-D

2 Jíťa Jíťa | Web | 1. prosince 2015 v 17:59 | Reagovat

[1]: U nás stromíme (nestrojíme, stromíme), vždycky den předem, člověk se aspoň pořádně naladí a natěší :D
Cukrovího moc nepečeme, kdo to má jíst :D Obvykle k tomu stvořím nějakou hezkou buchtu, a bohatě to stačí.
A s dárky se mi vyplatilo vždycky začít tak v listopadu, je to podle mě dost času na to něco vymyslet - a potvrzuju, že není nad něco ručního či vzpomínkového! :)

3 Caddy Caddy | Web | 3. prosince 2015 v 15:42 | Reagovat

Pěkně napsané! Pro mě jsou Vánoce taky hlavně o atmosféře a o lidech, se kterými se setkávám. Většinou začínám vymýšlet dárky už v září - a mnohokrát jsem ty vyráběné začala připravovat dokonce o letních prázdninách! :-D Možná to vypadá bláznivě, ale když toho bylo víc a časově náročnější, měla jsem na to pořád dostatek času a klidu, mohla jsem si s tím pěkně vyhrát a užít si tu tvorbu... To se osvědčilo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama