BLOG 1.8.2017 PŘESTĚHOVÁN NA: ABITOFJITT.BLOGSPOT.COM !

Článek s důvody a vysvětlením najdete ZDE.

Únor 2016

Vamos a España 5 - Barcelona 3

22. února 2016 v 16:20 | Jíťa |  Španělsko 2015
Po včerejší návštěvě Sagrady Familie by se zdálo, že už nás nemá co v Barceloně překvapit, ohromit nebo okouzlit, ovšem opak byl pravdou, jak vám hodlám v tomto pokračování španělského cestování vyprávět.

Snídali jsme opět tradičně během chůze na metro koupí karamelovo-oříškového motance v zastrčené milé pekárně kousíček od hostelu. A protože jsme už byli moudřejší než včera, kdy nás trochu zaskočila situace se vstupenkami, měli jsme tenhle den lépe naplánovaný.
Úkolem číslo jedna bylo dopravit se barcelonskou metrovou změtí na zastávku Vallcarca na cca severozápadě města, neztratit se mezi úzkými uličkami a najít vchod do parku nesoucí název Park Güell. Park se nachází docela vysoko nad městem, sem tam je mezi domky hezký výhled, a taktéž je tam pro Barcelonu dosti netypické ticho a klídek - jako byste se najednou ocitli úplně jinde.
Park je dílem Antoni Gaudího (jako je ostatně i La Sagrada Familia) a jeho počátky začínají v roce 1900. Měl se stát klidným místem s několika domy, trhem a zahradami, ale kupodivu se původní plán nepovedlo dodržet - všeobecný zájem o tuto lokalitu se moc nedostavi a tak v parku nyní najdete "pouze" asi 5 domů (obchůdky, muzea, galerie...), tržiště a pak samosebou - jsme přeci v parku - nepřeberné množství kytek, stromů, keřů a palem.


Špagety s rajčatovou omáčkou

18. února 2016 v 14:15 | Jíťa |  Kuchtění
Máte rádi špagety? A jak je děláte? Kečup a párek - čili tak nějak rychle, aby už to bylo? Nebo si dáváte s omáčkou záležet a pipláte se s ní tak, jako moje kamarádka, co do ní dala mleté maso, muškátový oříšek a spoustu dalších věcí? :D
Já vám tu dnes přináším jednoduchý recept, který zabere tak maximálně 45 min i s krájením rajčat, a po jehož převedení do praxe se budete předhánět v tom, kdo vyblíže pánev! :-)

Co potřebujeme?
- špagety (množství podle osob, pro dva lidi stačí půl krabičky/pytlíku)
- cca 500g rajčat
- 2-3 stroužky česneku
- bazalka (sušená či čerstvá)
- olivový olej
- pytlíček parmezánu (v obchodě prodávají už nastrouhaný)

- volitelně: malá konzerva tuňáka (osvědčil se Franz Josef) nebo kousek vepřové krkovice či jiného masa

Rozházené kousky domovů

12. února 2016 v 13:15 | Jíťa |  ...myšlenky...
Při přemýšlení nad tím, co by se dalo vytvořit na současné téma týdne, jsem se dostala až k úvahám o tom, jak vlastně vypadá ten můj vlastní domov. Je v něm teplo, útulno, kupa knížek a hrnek kakaa? Nebo tam vládne chaos, války, nevraživost, úzkost a pláč?
Došla jsem nakonec k závěru, že domov vlastně nemám jeden, ale že těhle místeček v mém životě a světě existuje mnoho.

Ajťáci pochopí :D

#střípek: Krpolské nádraží

9. února 2016 v 12:01 | Jíťa |  Focení - Architektura

Zasněžené Královopolské nádraží v Brně, které jsem vyfotila ještě na svůj starý Samsung Star 5230 s 3MPx foťákem. S tímhle chudáčkem se toho moc vykouzlit nedalo - pokud nebyla scéna dobře nasvícená, tak si ani neškrtnul. Sněhová pokrývka mi tehdy záběr trochu usnadnila :)

Fotka vznikla spíš z nudy, když jsem čekala na vlak do centra (to byly ještě zlaté časy bez šalinkarty, kdy jsem ve vzácných případech zatoužení po brněnském centru chytla vlak a měla za 25 korun zpáteční jízdenku :D) a jela si do obchodu pro externí disk.

Po notných - a spíše ne skvělých - zkušenostech s výstupem mého předešlého mobilu jsem nepředpokládala, že by z toho mohlo něco vylézt. A ono ani moc nevylezlo - fotka má při 100% velikosti viditelný šum, slité divné fleky a podobně, ale když jsem si s ní trochu pohrála, zmenšila ji a maličko s ní poblbla v DarkTable, vyšel z ní docela zajímavý záběr.
Líbí se mi padající sníh, koleje ztrácející se v dálce, i starý vzhled nádraží, které už teď vypadá jinak. Má takovou zasněnou melancholickou náladu... Připomíná mi vlastně úplně obyčejný den, kdy jsem čekala na vlak... :)

AdBlock do každého prohlížeče!

5. února 2016 v 14:14 | Jíťa |  IT & Tech
Taky vás štvou reklamy poskakující všude po prohlížeči, kdykoli zatoužíte po internetu? Všechny ty barevné vlezlé placky, překrývající loga, obrázky... A co hůř, dokonce hrající uprostřed písniček na youtubu!

Na tyhle reklamní útrapy ve skutečnosti existuje dost účinná pomoc jménem AdBlock. Jedná se o plugin (rozšíření, chcete-li) internetového prohlížeče, které blokuje zobrazování obsahu, který vidět netoužíte - což jsou předevšim ty pitomé reklamy.

Překvapilo mě, že ač je to dost známá věcička, plno lidí o ní nemá nejmenší tušení a denodenně se moří se zavíráním barevných okýnek. Přitom instalace je jednoduchá, ba přímo primitivní. Pojďme si to ukázat v různých prohlížečích. :)

#střípek: větrné siluetky

1. února 2016 v 11:10 | Jíťa |  Focení - Všehochuť

Tato fotka vznikla na jaře roku 2010 při návratu z Vídně při velké rychlosti zpoza okýnka jedoucího autobusu. Líbila se mi scenérie, která předemnou ubíhala: zapadající slunko, spousta barev a do toho černé siluety větrných elektráren.

Proč je pro mě výjimečná a věnovala jsem jí její vlastní střípkový článek? Ani jsem nečekala, že by z těch pár rychlých cvaknutí, kdy se se mnou bus kodrcal po dálnici, mohlo něco vzejít, ovšem opak byl pravdou: tahle konkrétní fotka se stala mým nejpopulárnějším záběrem jak na Flickru (dostala se až do Explore), tak na Instagramu. Z víceméně náhodného pokusu se stala jedna z mých nejobletovanějších fotek... (I když myslím, že jsem poté vyfotila mnohem lepší záběry.) Jak si povede tu na blogu? :D

Foceno kompaktem Panasonic DMC-TZ3.