BLOG 1.8.2017 PŘESTĚHOVÁN NA: ABITOFJITT.BLOGSPOT.COM !

Článek s důvody a vysvětlením najdete ZDE.

Březen 2016

Vládce domácnosti

27. března 2016 v 21:24 | Jíťa |  ...myšlenky...
Když se řekne "hlava rodiny", koho si představíte? Mamku? Taťku? Babičku? Dědu? Někoho jiného? Od prapočátků uskupení, které jsme zvyklí nazývat rodinou, rodiným kruhem, či domácností bylo tak nějak zvykem, že v jejím čele stála osobnost, kterou ostatní respektovali (či se jí dokonce báli).

Mám ovšem pocit, že v současné době přebral žezlo v rodinách někdo úplně jiný. Sedí většinou v obýváku na stolku. Jmenuje se televize.


Vamos a España 7 - drobky na závěr

25. března 2016 v 13:36 | Jíťa |  Španělsko 2015
Minulý španělsko-cestovatelský článek byl posledním pořádným vyprávěcím. V tomto závěrečném nás čeká souhrn, nějaké mé poznatky a tipy a několik fotek navíc. :)

Zbylý den, který jsme Barceloně věnovali, se odehrával v poněkud volnějším duchu. Koupili jsme si dohromady čerstvou jízdenku na metro na 10 jízd, takže jsme měli možnost se 5x po městě někam přesunout.
Už nás nečekaly návštěvy památek, to hlavní, co jsme chtěli vidět, se nám povedlo zhlédnout ve dnech minulých, takže v plánu bylo jen tak brouzdat po městě, vrátit se na několik míst, kde se nám líbilo a trošku si ještě Barcelonu připomenout a užít.

Pohled na Barcelonu:

Fotodrobky (19.3.2016)

19. března 2016 v 18:40 | Jíťa |  O focení
Milí poutníci v internetovém světě,
právě jste zabloudili do prvního článku zaměřeného na krátké fotící zprávičky, tipy, novinky, inspirační úlovky a cokoli dalšího, co mě po světě zaujalo, pobavilo, inspirovalo, ..., a váže se to k fotografování. Chtěla bych takto tvořit jakýsi sborník odkazů na zajímavé fotografy, fotky, alba, zprávy, atd.
Budu ráda, když se do tvorby takovýhle "zprávočlánků" taky zapojíte a v komentářích mi necháte odkazy na to, co vás kde zaujalo :)
Vaše Jíťa :o)

Jako první bych vám chtěla ukázat dva fotočláky o Toskánsku - v tom prvním jde o Toskánsko v Itálii:
http://www.boredpanda.com/hills-photography-tuscany-italy-marcin-sobas/
a v tom druhém o tzv. Moravské Toskánsko u Kyjova:
http://cestovani.idnes.cz/moravske-toskansko-04i-/po-cesku.aspx?c=A151026_152645_po-cesku_skr.
Které se vám líbí víc? :D Mě tahle krajina fascinuje a připomíná mi středozemský hobití Kraj :)


Moje fotocvakátka :-)

12. března 2016 v 19:32 | Jíťa |  O focení
Patříte-li k pravidelnějším návštěvníkům tohoto blogu, jistě jste si povšimli, že se kromě jiného věnuju focení, byť na amatérské úrovni. Nejsem odborník, spoustu toho neumím a čeká mě ještě dlouhá cesta za jakous-takous dokonalostí, ale tato cesta postupného zdokonalování, inspirace a zkoušení mě baví.
V této rubrice hodlám publikovat články zaměřené víc na pozadí fotek - jednak na techniku, také na postprocessing a také na pocity, inspiraci, novinky ve fotografickém světě a tak podobně.
Proč spouštím takovouto článkovou přihrádku? Chtěla bych s vámi sdílet nápady, odkazy na dobré fotografy a weby, povídat si o tom, jak jde kdo na věc a taky se sama zdokonalovat v technice focení - přece vám tu nebudu psát o něčem, co bych si předem nevyzkoušela :) Možná se rubrika neujme, možná se přetaví ve fotodeníček, možná ji shledáte jako dobrý nápad a budete mě postrkovat dál v komentářích - uvidíme, zkusme to :)

V prvním článku nové rubriky se podíváme ke mně domů do brašen, kapes a šuflíků a koukneme se, co mi už prošlo pacičkama :)

1999-2000 ... strejdův Kodak


První foťák, který se mi kdy dostal do rukou, byla černá, poměrně velká, plastová cihla na filmy, kterou si strejda dovezl odkudsi z Jugoslávie tenkrát dávno v pravěku. Bylo mi 8 let, když jsme si ho s rodiči pujčili na cestu do Prahy za tetou, a já tak dostala jedinečnou možnost očuchat si novou zkušenost. Prvních pár fotek bylo na světě, a i když jsem nemohla fotit vše, co letělo kolem (filmy a vyvolání nebyly zrovna levné), celkem mě tahle aktivita bavila. Při druhé cestě do Prahy o rok později už jsem dokonce nacvakala celý film! :D
Ovšem byly to záběry komické - tu uřízlé nohy, tady věž roste z hlavy, tamhle není poznat, co to mělo vlastně být... Ale neodradilo mě to :D

Nečekala jsem, že ho Google najde :D přesně tohle má strejda doma :)

Vamos a España 6 - Barcelona 4

6. března 2016 v 14:24 | Jíťa |  Španělsko 2015
Po dnu stráveném prohlídkou Parku Güell a Casa Battló následoval den nový a neméně zajímavý. Slunko opět vesele pálilo, na obloze ani mráček, a my se nechali metrem unášet opět na ulici Passeig de Grácia, na které jsme předešlého dne navštívili právě zmíněný domeček Casa Battló. Dnes byla na programu prohlídka druhého z oněch dvou (asi) nejznámějších Gaudího domů: Casa Milá neboli La Pedrera.

La Pedrera zabírá mnohem větší plochu, než Casa Battló. Je také oproti ní také zvenčí méně barevná - žádné veselé pestrobarevné mozaiky, nýbrž šedobéžová hrubá omítka. Tento vzhled hezky koresponduje se samotným názvem domu - La Pedrera - což znamená skála, šutr, balvan. A taky že ano, když přimhouříte oko, vidíte před sebou velký ohlazený šutrák, po kterém se plazí černé chaluhy - tak jsou ztvárněné balkonové mříže.
Po vlezu do domu (opět doporučuju vstupenky zamluvit předem po netu) jsme dostali sluchátka a audioprůvodce (bohužel ne tak hezkého jako v Casa Battló, tenhle uměl jen povídat, žádné obrázky neukazoval) a mohli jsme se vydat na cestu.

La Pedrera:

Život na VŠ 20 ... unavená Šípěnka

1. března 2016 v 11:57 | Jíťa |  Život na VŠ
Ahoj mí milí :)
Trochu mě děsí, že už je březen, když to není zas tak dávno, co jsme bouchali rachejtle a připíjeli si na zdary v novém roce. Kam ty dny mizí?!
Kolem se toho děje spousta, ač mám poslední dobou spíš pocit, že moje dny plynou ve stále stejném stylu: spím, nechci vstát, jdu na přednášku, jdu na cviko, vracím se na kolej, tvářím se produktivně, a pak je najednou večer a měla bych jít zase do pelechu. Padá z toho na mě torchu splín, pocit nevytíženosti a flákání se. Jenže ono není vlastně moc na čem pracovat, když ještě nejsou zadaný projekty... Asi už neumím odpočívat - a hlavně si odpočinek užít bez toho, abych si vyčítala, že nic nedělám.

Ale zas tak tragický to se mnou není, nebojte :D Od posledního článku ze života vysokoškolákova se toho událo poměrně dost - a spousta těch věcí jsou pro mě novinkami.