BLOG 1.8.2017 PŘESTĚHOVÁN NA: ABITOFJITT.BLOGSPOT.COM !

Článek s důvody a vysvětlením najdete ZDE.

Červen 2016

Fotodrobky (23.6.2016) - Flickr

23. června 2016 v 9:45 | Jíťa |  O focení
Ahoj přátelé!
Vítejte v dalším fotodrobkovém článku! Přiznávám se, že mě tvorba tohoto typu článku vážně baví, přijde mi fajn mít na jednom místě odkazy na své oblíbené fotosérie nebo tipy :) Jaký názor na ně máte vy?
V dnešním příspěvku bych se ráda více zaměřila na fotografické sítě - konkrétně na Flickr - a ukázala vám, které lidičky zde kupříkladu sleduju a odkud čerpám inspiraci :)

Jako prvního bych zmínila Brada Bolanda fotícího Olympusem. Na jeho Flickru se to jen hemží povedenými detaily z přírodní říše :)
https://www.flickr.com/photos/bolandfamily0621/

Dalším, koho sleduju, je Francois Bocquet - líbí se mi jeho kytičková makra i poněkud temněji laděné lesní fotky. Fotí hlavně Nikonem D3100:
https://www.flickr.com/photos/francoisboc/

Nesmím zapomenout ani na skvělého krajináře a nikonistu, kterým je Lawrence Cornell:
https://www.flickr.com/photos/lawrencecornell/


Obora Holedná Brno

11. června 2016 v 13:10 | Jíťa |  Focení - Příroda
Obora Holedná se nachází na západě Brna, poblíž konečné trolejbusu 30 a x30, mapa je ZDE. Setkat se tu můžete nejčastěji s daňky, já měla to štěstí a natrefila dokonce i na statného rohatého muflona :) V ohradě na jihozápadním konci obory bydlí i pár divokých čuníků, kterým dokonce můžete přinést nějakou dobrotu.
Obora je celá ohrazená plotem s několika vlezy. Uvnitř se nachází hezký les spíše smíšeného rázu - občas vidíte smrky, jindy duby, buky... Sem tam taky narazíte na jezírko, kam chodí zvěř pít. Po celém území obory vede mnoho cestiček, některé jsou značené, jiné ne, ale nebála bych se, že byste se ztratili.

Při první návštěvě jsem moc zvířátek nepotkala, a když už, tak byla daleko. Druhá procházka byla ovšem plodnější, možná i proto, že jsem sem zavítala kolem poledního a ne večer. Kolem mě se potulovala stádečka daňků, ke kterým se dalo přiblížit až na nějakých 20 metrů, kdy s objektivem 18-140mm už není problém cvaknout celkem hezkou dančici :)
Největší překvápko mě ovšem čekalo na konci procházky právě vedle zmíněné ohrady s divočáky: daněk se dvěmi dančími slečnami se procházeli mezi stromy kousíček od cesty, a nechali mě k sobě přijít neskutečně blízko, klidně mi pózovali, sem tam utrhli ze stromu lísteček, podrbali se... bylo krásný moct pozorovat z tak malé vzdálenosti tyhle krásný tvory :)

Více o oboře si počtěte třeba TU, a teď už se pojďte kouknout na fotky :)


Jedno místo: Strom

5. června 2016 v 10:50 | Jíťa |  Fotoprojekty
Možná to taky tak máte: tam, kde bydlíte, nebo se často vyskytujete, jdete čas od času na procházku a obvykle to bývá podobná trasa, taková ta osvědčená, kudy se hezky jde a je tam na co koukat, posadit se... a někde po té trase je místo, kde se pokaždé zastavíte. Proč? Protože... se vám tam líbí. Protože je takové... vaše vlastní, i když tam může přijít kdokoli.

I já doma (u rodičů) jeden oblíbený koutek země mám - nachází se kousek za městem v lese u rybníka a našli byste tam jeden stromek, který roste z hráze a jak šla léta kolem, trochu se nahnul nad rybniční vodu. Pokaždé, když tam jdu, trochu se bojím, jestli ho už aktivní dřevorubci nezkolili, ale zatím se ještě naštěstí tak nestalo. Jednou se to k tomu nejspíš dojde (nebo chudinka stromek spadne do vody), a asi mi pak bude smutno.

Proč sem vždycky tak moc ráda zavítám - vlastně při skoro každé cestě z Brna za rodiči? Hmm... ani vám vlastně nevím :D Možná proto, že je odtud pěkný výhled na rybník. Nebo protože mě baví pozorovat, jak se během roku tento kousek světa mění - stromek si nejdřív chrní ve sněhové peřině, na jaře si oklepe větvičky, vyžene čerstvé zelené lístečky, přes léto poskytuje milý stín, na podzim se oblékne do slušivé oranžovo-červené barvy, aby se pak - se snižujícími se teplotami a zkracujícími se dny - zase zachumlal do sněhu a spal...

Vloni jsem si uvědomila, že se mi v archivu nashromáždilo docela dost fotek tohoto stromu, a tak jsem si řekla, že by bylo hezký vytvořit s nimi malý fotoprojekt, jakousi poctu mému milému místečku. Přes konec loňského roku a začátek letošního jsem dofotila několik záběrů a nakonec jsem vybrala 16 fotek z různých ročních období, prostřednictvím kterých bych vás ráda na mé místo alespoň virtuálně vzala :)
Hlavou mi proběhla taky myšlenka na vytvoření time-lapse videa (časosběru) z fotek, ale protože jsem při focení nestála pokaždé na stejném místě a nemířila pod naprosto stejným úhlem, nemyslím, že by se mi video povedlo, takže jsem zůstala u prezentace samotných statických fotek.

Fotky vznikaly postupně během let 2013-2016 pomocí na kompaktu Panasonic DMC-TZ3, mobilu Samsung Star 5230, mobilu Samsung Galaxy S III neo, a zrcadlovky Nikon D5300 s objektivem Nikkor 18-140mm. Občas pršelo, jindy svítilo sluníčko, někdy mi mrzly prsty, jindy jsem se pekla ve vedru... :) Co se světelných podmínek týče, jsou dosti nevyzpytatelné, hlavně díky přítomosti jiných stromů na východní, jižní i západní straně, takže získat slušné osvětlení s nepřiliš tmavými stíny je trošku těžší :D

Konec povídání, tu jsou fotky :) Co říkáte mému nápadu? A líbí se vám zvolené místo? Zkoušeli jste taky někdy něco podobného? :)