BLOG 1.8.2017 PŘESTĚHOVÁN NA: ABITOFJITT.BLOGSPOT.COM !

Článek s důvody a vysvětlením najdete ZDE.

Říjen 2016

Erasmákoviny 5 ... narozky a památky

31. října 2016 v 11:58 | Jíťa |  Život erasmáka
Milí přátelé,
po nějaké době vás opět zdravím z Heraklionu v erasmáckém článku. Stále žiju a dokonce bych řekla, že čím dál tím líp :D Dneska se podíváme na to, jak se dají o samotě parádně oslavit narozky, koukneme se na některá hezká místa ve městě, dáme si dobrý jídlo, koukneme se i do školy a nakonec si shrneme první cca měsíc mého pobytu a koukneme se na plány do budoucna :)

(1) NAROZENINY
V předvečer mého "velkého dne" mě chytla trochu panika, protože to mělo být úplně poprvé, kdy nebudu oslavovat své zestárnutí s rodiči či kamarády, ale sama a ještě daleko od známých míst. Tož, jsem člověk moderní, a tak jsem zagooglila, co by se dalo v této situaci dělat, aby ten den stál alespoň trochu za to. Nejlepší článek byl od jistého maníka, jehož den se nesl ve znamení dobré snídaně, celodenního pobytu venku, dobrého jídla a návštěvy nových míst. Hm, ok, to nezní tak špatně, řekla jsem si.

Když nastal narozeninový den, povedlo se mi k mé radosti vstát o dost dříve než obvykle. V klidu jsem si užila jogurt s jabkem a početla pár pěkných článků. Načež jsem vzala tašku s flaškou vody a mobilem a vyrazila do světa. Umanula jsem si, že dneska s sebou zrcadlovku nebudu tahat, protože si chci den užít v klidu a ne "polopracovně" s pobíháním kolem a přemýšlením nad fotkami.

Po cestě jsem potkala takovýho frajera:

Léto 2016

25. října 2016 v 12:32 | Jíťa |  Focení - Příroda
Letošní léto bylo nabité událostmi a zážitky a to mimo jiné znamenalo, že se můj společník na cestách - Nikon D5300 přezdívaný Nikouš - moc nezastavil. Tahala jsem ho s sebou všude, kde to jen trochu šlo, a tak během prázdnin spatřil nejen krásy Stockholmu (k přečtení ZDE), ale také Beskydy (článek TU) a Vysoké Tatry. Byla to tedy pro něj i pro mě taková zatěžkávací zkouška, zda si spolu sedneme a budeme kamarádi - a tento test, myslím, vyšel, naučili jsme se spolu žít a pracovat v terénu (ale ještě nás čeká dlouhá cesta). :)

Nu, a co že jsme to mimojiné v létě ulovili, na to se můžete podívat v tomto článku :) Jedná se spíše o nezařaditelné přírodní fotky, ty z akcí a výletů se objevují v cestovních článcích ;)

Vaše Jíťa :)Erasmákoviny 4 ... žiju! :D

19. října 2016 v 12:40 | Jíťa |  Život erasmáka
Ahoj přátelé!
S radostí se po nějaké době hlásím s dalším erasmáckým článkem. Základní (a pro mě dosti důležitou) informací je, že stále ještě žiju, nic mě neudolalo (i když od toho nebylo daleko), neokradlo, nepřepadlo, ani mi nijak jinak neublížilo a vlastně: začínám si to tu svým způsobem dokonce užívat. :)

Začněme počasím. Zde nebude ale vlastně moc o čem mluvit, protože je venku každý den tak nějak stejně: modrá obloha, slunko svítí, někdy trochu fouká, a je 23-25°C. Je to ale už mnohem lepší než před třemi týdny, kdy se tu přes poledne nedalo na slunku moc existovat - teploty trochu slezly, a častěji lehce fouká, takže je venku příjemněji. V noci bývá (odhadem) tak kolem 18-20°C, což je taky fajn :)

Želvička volně v řece! Čučela jsem na ní jak péro z gauče :D Ale plave jich tam celé hejno :)

#střípek: Měsíček nad Krétou

16. října 2016 v 11:53 | Jíťa |  Focení - Příroda
Tato fotka, se kterou se vám nyní chci pochlubit, vznikla včera večer na Krétě v Heraklionu, když jsem se vracela z menzy na ubytování (neb tu momentálně studuju přes erasmus+). Jdu si to takhle přes kampus a najednou koukám, že na obloze něco velkýho svítí... A on to měsíček, a zrovna v úplňku :) A nevěřili byste mi, jak obrovský tam nahoře byl :)

Každopádně - vytasila jsem foťák (neb jsem vracela nejen z menzy, ale taky z fotící procházky), mávla rukou nad absencí stativu (přece nejsem ještě tak stará, aby se mi klepaly packy :D ), a začala ostřit a zkoušet tohohle krasavce cvaknout.

K dispozici mám pouze objektiv Nikkor 18-140 mm, na nebeská tělesa by se mi hodilo něco trochu delšího, ale to už bych v ruce vážně těžko dávala... Nicméně, má "stočtyřicítka" se s měsíčkem poprala - řekla bych - slušně, protože to, co vidíte, je pouze oříznutá fotka při 100% velikosti.

Proč má tento záběr svůj vlastní střípkovský článek? Protože je to poprvé, co se mi povedlo zachytit tak velký měsíc v reálných barvách a nerozmazaně, a jsem z té fotky nadšená! :)

Nikon D5300, Nikkor 18-140 mm, f 5.8, 140mm, ISO 100, 1/80 s


Jag älskar Stockholm 7 - stockholmské detaily

11. října 2016 v 10:29 | Jíťa |  Stockholm 2016
Vážení,
vítejte v posledním článku věnovaném mé návštěvě Stockholmu. Nebude vyprávěcí, jako ty všecky ostatní před ním, ale spíš koukací. Během pobytu v "Benátkách severu" jsem posbírala pár detailů, které bych vám ráda ukázala. Nejde tak ani o to tu složitě vysvětlovat, co má co znamenat, či kde jsem to či ono našla, spíš bych tímhle posledním příspěvkem chtěla jaksi... dokreslit celé mé předchozí povídání. A taky vás třeba trochu vtáhnout do "děje" - však si jen pouvažujte, která fotka mohla asi kde vzniknout, nebo co to na ní vlastně je :)

Závěrem vám taky chci poděkovat za čtení a komentování předchozích vyprávěcích článků. Doufám, že někomu třebas někdy budou k užitku, až se bude do švédské metropole chystat :) A pokud vám v kterémkoli článku cokoli chybí, ozvěte se, bude-li to možné, doplním ;)

Vaše Jíťa :)

P.S.: Odkazy na všechny ostatní švédské příspěvky jsou na konci článku ;)


Beskydské toulky...

6. října 2016 v 12:40 | Jíťa |  ČR + SR
... aneb moje třetí letošní "dovolená" či "delší prázdninová akce" se odehrála někdy v prostředku srpna ve společnosti mého drahého (mohli bychom mu zkráceně říkat MD :D). Po pár dnech strávených u MD doma jsme si zabalili pár nezbytností a nějaké jídlo a vyrazili na výlet dál na východ republiky. MD mi totiž už nějakou dobu sliboval, že mi ukáže, že nejen Šumava jsou hezké hory :D


Jag älskar Stockholm 6 - Gamla Stan + tipy na závěr

1. října 2016 v 10:50 | Jíťa |  Stockholm 2016
"Jak rychle to celé uteklo - a přitom se první den zdá tak moc vzdálený!" říkala jsem si, když mě sluníčko probudilo do posledního stockholmského dne. Den minulý byl nabitý spoustou nových zážitků (k přečtení TADY) a tudíž jsme si s mým milým chtěli poslední hodiny ve Stockholmu užít víc v poklidu a už se nikam nehnat.

Přepravili jsme se tedy do centra, Gamla Stanu, volně brouzdali uličkami, okukovali výlohy, a vymýšleli, jaké pohledy pošleme, a jestli si domů s sebou něco dovezeme na památku. Taky jsme se podívali do kostela hnedka vedle Královského paláce - vevnitř je světlo, bílo, a zrovna tam končila mše, kterou vedla, podivme se, žena :)