BLOG 1.8.2017 PŘESTĚHOVÁN NA: ABITOFJITT.BLOGSPOT.COM !

Článek s důvody a vysvětlením najdete ZDE.

Erasmákoviny 10 ... prosinec

18. ledna 2017 v 10:16 |  Život erasmáka
Milí příznivci mého erasmáckého dobrodružství,
vítejte v sumarizačním článku věnujícímu se prosinci 2016 - aneb máme tu další měsíční souhrn dění.. :)

Prosinec by se dal označit za událostmi poměrně nabitý měsíc; pojďme se tedy nyní společně podívat, co mě během něho potkalo.

(1) ŠKOLA
Hm, tady moc novostí nepřibylo... ustálená rutina pokračuje, pondělí-středa-pátek škola a cvika, v mezičasech pak práce na zbývajících projektech a domácích úkolech.
Přes Vánoce jsem sesmolila projekt na History of Crete (o druhé světové válce na Krétě, měli-li byste zájem, můžu ho pak zveřejnit i tuto), taky naťukala projekt do Computational Intelligence (a zjistila u toho, že fuzzy mě moc nebaví :-/), vyhrabala z hlubin IEEE 40 článků do projektu ze sítí a začala psát text diplomky...
Vánoční prázdniny tvraly pro mě neobvyklé tři týdny, ale nestěžuju si, spíš naopak, byl čas na práci i na zábavu :)

Na kolejích nás přes svátky moc nezůstalo a to byl zřejmě i důvod, aby spořiví Řekové vypnuli topení :D Jindy se tu topí vždycky večer na pár hodin (jindy to ani není potřeba, zas taková kosa tu není), ale pomůže to alespoň vysušit boty... Takhle jsme je tu sušili v troubě v kuchyňce... :D Nemluvě o tom, že poté, co můj milý odletěl, jsem tu měla problém se trochu ohřát, protože moc záhřevná nejsem...

Večerní pohled z kuchyňky...(2) POČASÍ
Nu, dost nám tu pršelo, a představte si, na horách dokonce chumelilo! Teploty se v první půlce držely kolem 11-15°C, ale v druhé spadly a bylo maximálně kolem 10°C. Déšť je tu nepříjemný, obvykle do něj fouká, takže se pak stává, že prší trochu horizontálně a deštník vám je k ničemu...

Zapadající sluníčko nad Heraklionem...


(3) VÁNOCE
Letos poprvé jsem trávila Vánoční svátky mimo ČR a bez rodičů. Docela jsem se na tento nový zážitek těšila, zajímalo mě, jaké to bude.
Můj milý přivezl (kromě sebe) i dvě krabičky cukroví od mamky a jedné naší kámošky, takže Vánoční atmosféra byla alespoň trochu podpořena. Vánoční dny jsme tu měli hned dva. 24.12. je tu totiž běžný pracovní den, a tak jsme si udělali jen večer takové malé Vánoce v restauraci nad moc dobrou rybou a hezky se prošli po městě :)
25.12. je tu pak řecký Štědrý den, který jsme strávili dlouhou procházkou po hradbách a přístavu a nakonec zakotvili v kavárně na skvělé čokoládě a koláčcích :)
Bylo fajn zažít Vánoce trochu jinak než obvykle, i když musím přiznat, že mi trochu chyběla všecka ta světýlka a všecko, co normálně s rodiči podnikáme (i když toho není moc). Na stranu druhou, užila jsem si vánoční svátky i tak a myslím, že je na co vzpomínat :)

V Heraklionu byl na náměstí dokonce Vánoční trh i s umělým kluzištěm (žádný led, jen takový kluzký bílý povrch). Musím říct, že třeba takové brněnské trhy jsou mnohem hezčí a někdy tam i něco vhodnýho seženete, tady mi přišlo, že je jedno a to samé a hrozné kraviny :D Ale Řekové prý moc dárky neřeší, Vánoce jsou pro ně spíš o tom, že se sejde celá velká rodina, vaří, jedi, povídají, zpívají... :)(4) EXPLORING CRETE
Prosinec byl, co se týče výletů, mnohem bohatší, než měsíce předchozí. Kromě Vánočního volna k tomu přispěla i návštěva mé drahé polovičky, která u mě dva týdny pobyla :)

A kam že se to Jíťa vydala? Tak například do Agios Nikolaos (ale byl to trochu debakl, pár minut po příjezdu začalo lejt, takže nemám skoro žádný fotky a město jsme opouštěli dřív a totálně promoklí a zmrzlí) a taky do Chanie (tohle už byl lepší výlet, počasí vyšlo, a Chania se mi moc líbila, trochu mi připomínala Rethymno). Vyprávění a fotky z výletů přijdou v extra článku, myslím, že se máte na co těšit :)

Kromě meziměstského objevování jsem taky protáhla mého drahého po Heraklionu, takže jsem se opět podívala třeba do Archeologického muzea, Knossu (kde se přes zimu sice stále dá jít, ale vyženou vás už v 17h) či pevnosti Koules v přístavu.

Chania:(5) JÍDLO A PITÍ
Minulý měsíc jsem objevovala nejen krásy Kréty, ale taky krásy, vůně a chuti místního jídla :D (jak jinak, když byla menza zavřená :D)

Začneme třeba večerem, kdy jsme si s MD (= Můj Drahý) a řecko-albánskou známou vyšli večer trochu popovídat, popít raki (pálenka z hroznů a všelék na všecky neduhy) a pojíst pár dobrot. První zastávkou byl takový malý bar v uličce kdesi za Starbucksem, kde jsme ochutnali například pomalu pečené maso, omeletu s balsamikem a taky řecké těstoviny s parmezánem:


a též Dakos - bulka s rajčetem, olivami a fetou + olivový olej:


Následně jsme se přesunuli do centra do restaurace κουκουβάγια (v překladu "sova", mají v logu sovičku, odkaz ZDE) a dali vínko (na víno to není nejlepší podnik) a například sýr s medem:Mimo jiné jsme s MD navštívili v průběhu jeho pobytu spoustu restaurací. Zmínit můžeme například Αρισμαρί & Βάρσαμο ([:arismari a varsamo:], WEB, TripAdvisor, nachází se poblíž Historického muzea), kde jsme si na Vánoce dali parádní rybku Doradu a předtím také skvělý řecký salát. Jako "pozornost podniku" (prostě vám po jídle něco donesou) jsme dostali čokoládovej dortík se zmrzkou, ovoce a raki. :)

Další nově oblíbenou destinací se stala restaurace καφενείο o τεμπέλης ([:kafenio o tempelis:], v překladu "líné kafe", WEB), kam jsme párkrát zašli na řecký salát a taky na skvělý steakový talíř s bezva bylinkovými hranolkami.

A zapomenout nesmím na Αρρένων Θηλέων ([:arenon thileon:], "kluci-holky", WEB), kde jsme se poprvně strašně nacpali kombinací jehněčích souvlaki, salátu, tzatziki a krémového dezertu a kam jsme podruhé zašli na výbornou smetanovou omáčku s kuřetem na sušených rajčatech. Cenově mě tahle restaurace příjemně překvapila, ze všech předešlých navštívených byla nejlevnější a přitom porce nebyly nijak menší (prostě jsme se dobře najedli). :)

Chtěla bych ještě zmínit čokoládovo-pomerančový dortík od pekárny Σαβοϊδάκης (WEB):


Taky jsem se nevyhla pár pouličním gyrosům a kafím v kelímku (takže jsem si do seznamu oblíbených kafáren zařadila vedle Coffee Islandu ještě Grigorise (γρηγόρης, takové zelené logo) a jeho dvojité kapučíno :D


(6) CO SE POVEDLO A NEPOVEDLO A NĚJAKÉ PLÁNY NA DALŠÍ DNY
Návštěva mého milého
Výlet do Agios Nikolaos
Výlet do Chanie
konečně jsem se zase viděla se svou řecko-albánskou známou
dodělány všechny projekty na TEI
začala jsem psát text DP
úspěšně zvládnuté Vánoce s MD :)
sníh se v prosinci držel jen na horách
V Outopii (kavárna) jsme dostali k Vánocům pytlík kakaa :D
Ochutnala jsem souvlaki


Toulaví psi se přes Vánoce stali vysoce otravnými a pronásledovali mě klidně přes celý Heraklion do centra a zpátky na koleje a pak mi ještě přes noc kempovali u "balkonových" dveří (nemám v pokoji okno ale dveře na jakousi verandu na druhé straně budovy)
Počasí nic moc, hlavně v druhé půlce prosince - často hnusně a vytrvale pršelo
Občas taková nanicovatá nálada...


Pokračovat s DP a dokončit potřebnou část
Udělat zkoušku z řečtiny, výpočetní inteligence a sítí
Dokončit a odevzdat úkol na historii
Jít fotit s kolegyní
Dopsat blogové resty
Dofotit heraklionské uličky do sbírky
Naplánovat si ještě alespoň jeden výlet


Tož, toliko k prosinci :) Nebude to trvat dlouho a budete si moct počíst o výletu do Chanie a pak taky souhrn ledna :)

A jaký byl váš prosinec?

Vaše Jíťa :)DALŠÍ ČLÁNKY:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 10:26 | Reagovat

Papky vypadají velmi mňamkózně!

2 Královna Osamělých ostrovů Královna Osamělých ostrovů | Web | 18. ledna 2017 v 16:36 | Reagovat

Být na jihu takhle mimo teplou sezónu musí být fajn. Asi tam není tak přelidněno, že? Věc s rajčaty bych si dala a pomerančový dort je k nakousnutí! Přeji úspěch s psaním DP a máš prima blog! :)

3 Jíťa Jíťa | Web | 20. ledna 2017 v 22:34 | Reagovat

[1]: Jojo, a chutnají ještě líp! :D

[2]: Přelidněno tady teďka vážně není, jediní turisti jsme tu my, erasmáci, a je nás tu tak max 50, takže se ztratíme v davu :D A je hezký poznat to tu v jiným ročním období než v létě jako většina lidí :)
Ooo, děkuju za chválu a přání! :)

4 Iris Iris | E-mail | Web | 21. ledna 2017 v 19:11 | Reagovat

Mně by bylo smutno bez rodiny na vánoce.
A jídlo vypadá lákavě ;-)
Déšť by mě asi hodně štval 8-O

5 Van Van | Web | 22. ledna 2017 v 11:59 | Reagovat

Vánoce bez vánočních trhů nebo vůbec světýlek by mi taky připadaly smutné. Tedy ne že bych obrážela vánoční trhy, většinou jsem toho času tak vycinkaná z peněz, že se nerozjedu už z toho důvodu. Nebavilo by mě procházet trhy, aniž bych si mohla dopřát třeba svařáček anebo třeba i něco koupila. Ale každoročně doufám, že se to zlepší, aspoň trochu, a po dlouhých letech takzvaného soukromničení mám šanci, že se zadaří.
Co se mi na řeckých vánocích líbí, jak píšeš, je to příležitost, aby se sešla rodina.
Jenže - taky je dobré vzít v úvahu pracovní vytíženost Řeků a pracovní vytíženost Čechů. Průměrná česká rodina je za celý rok tak uhoněná, že je ráda, že vánoce tráví sama, tedy jako rodina. Většinou se návštěvy řeší právě o druhýc svátcích vánočních, tedy Boží hod a na Štěpána. To nepíšu jako nějaký rýpavý koment, doufám že mě už natolik znáš, Jiti, prostě článek ve mně vyvolal různé reakce.
Moc se mi líbí ty řecké pochoutky, slané i sladké. Ten dortík vypadá skvělem, i když nemá tvar klasického dortu.
Myslím že pobyt v Řecku pro tebe bude opravdu zajímavý zážitek, i proto, že porovnáš lidi a prostředí a okolnosti. Jinak, tu zimu ti nezávidím, doufám, že máš možnost si pořídit nějaký přímotop, pokud tam netopí, skvělá jsou halogenová kamínka, protože oproti běžným přímotopům žerou téměř o polovinu méně.

6 Jíťa Jíťa | Web | 22. ledna 2017 v 13:39 | Reagovat

[5]: Hm, trochu blbě jsem ty Vánoce popsala... :D ve městě byly stromečky, světýlka a to všecko, spíš mi to chybělo u mě na pokoji :D

Taky mi přijde fajn, že se rodina sejde :) ale neřekla bych, že je to pracovní (ne)vytížeností. Ony tady ty rodiny drží prostě víc při sobě, než třeba jinde v Evropě, víc se navštěvujou, slaví spolu svátky, víc se o sebe zajímají. A to nejen teďka, ale i v historii - dokud spolu držely rodiny při sobě, bylo snášení cizí nadvlády (třeba Ottomanů) určitě trochu jednodušší...

Apropo, ta práce :D Nám se v Evropě prezentuje průměrný Řek jako tavernový povaleč, co pije raki a prd dělá, protože je línej. Řekla bych, že realita je trochu někde jinde. Tady jsou lidi moc rádi, že vůbec nějakou práci a příjem mají a mnozí z nich k tomu navíc mají s rodinou někde v horách na vsi farmičky a políčka, takže si pěstují svoje ovoce, zeleninu, chovají ovce a jsou do jisté míry soběstační - ale i to jim samosebou bere dost času a energie a tak bych neřekla, že jsou míň utahaní jak my.

Spíš se naučili neřešit věci, které stejně nepořeší a se kterýma nemá smysl se trápit, a to je podle mě dobře, páč jinak by se z té ekonomické a vládní situace už museli dávno totálně zbláznit :D
Taky si víc dokážou vychutnat volný čas, třeba večer, kdy se sejdou s rodinkou, sousedy nebo kamarády, dají si spolu skleničku raki, zobou u toho jídlo, povídají a dovedou se uvolnit a zbavit se stresu z toho, že třeba zítra zavřou banky a nebude za co koupit obečení nebo že vyhodí z univerzity profesora jazyků a studenti nebudou moct dokončit ročník...

O tomhle bych tu mohla trochu popovídat víc, mám v plánu vyzpovídat ještě mou místní známou pro víc informací :)

7 MarijaKes MarijaKes | Web | 31. ledna 2017 v 12:48 | Reagovat

I fotky v dešti mají svůj půvab, ale jestli tam prší, jak píšeš, tedy skoro horizontálně, tak to už chápu. Dobrůtky vypadají lákavě. Když píšeš o těch řeckých vánocích, tak přemýšlím, jestli to není lepší bez těch všech dárků. Je to sice o jídle a pití, ale my se také dovedeme o svátcích přežírat. jen to nakupování těch dárků a všelijaké vánoční poutače a reklamy už pomalu v říjnu mi vadí. Tak bych řekla, že asi v Řecku mají Vánoce bez všudypřítomné komerce. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama